Küçük çocuğunuzun bağımsız adımlar atmaya başlamak için ihtiyaç duyduğu gücü ve güveni oluşturmaya yardımcı olacak bu basit püf noktalarını ve egzersizleri izleyin.

 

Yüzeyleri değiştirin:Küçük çocuğunuz mobilya boyunca yürüyorsa, onu yüzeyi değiştirmeye teşvik edin. Mobilya parçaları arasındaki mesafeyi değiştirmek ve mobilya yüksekliğini değiştirmek, çocuğunuzun dengesi üzerinde çalışmak için harika bir yoldur. Çocuğunuzun başarılı olmasını istiyoruz, böylece nesneler çok uzaktaysa, çocuklar akıllıdır ve ulaşmaya çalışmazlar. Nesneler arasındaki mesafeyi, yavaş yavaş artırmak avantajlıdır. Ayrıca, küçük çocuğunuzun diğer mobilya parçaları için uzanması gereken yönü değiştirin. İlk önce mobilyaları yan yana koymayı deneyin, böylece yana doğru büyük bir adım atmaları gerekir. Bunu öğrendikten sonra, ortamı değiştirin.

 

Desteksiz Oyun: Duvar, ayna veya buzdolabı gibi çocuğunuzun tutunacak bir şey olmadığı bir yüzeyde ayakta durarak oynama alıştırması yapın. Dikey yüzey, kanepe veya sedir gibi düz yüzeylere göre daha az destek ve güvenlik sağlar. Mıknatısları, çıkartmaları veya vantuzlu oyuncakları farklı yerlere yapıştırın. Çömelmelerini ve nesnelere ulaşmalarını teşvik etmek için her iki tarafa da yerleştirin. Tüm bu hareketler, bacaklarını güçlendirmelerine ve özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olur.

 

Arka Oyun: Duvarda veya bir köşede sırt desteği ile ayakta durma alıştırması yapın. Bu, çocukların ellerinden destek almadan ayakta durmaya biraz maruz kalmasını sağlar ve bu da özgüvenlerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Alkış oyunları oynayın, şarkı söyleyin, baloncukları patlatın veya dikkatlerini dağıtmak için kitap okuyun. Rahatladıkça, bir balonu patlatmak veya bir kitap sayfasını çevirmek için öne veya yanlara uzanmaları için onları, sırtlarını duvardan kısa bir süre kaldıracakları kadar uzağa ulaşmaları için teşvik edin. Bu, kısa süreler boyunca bağımsız olarak ayakta durma alıştırması yapmalarına olanak sağlayacak ve ayakta durma özgüvenlerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 

Elleriniz yerine nesnelere tutunun: Paylaşılan oyuncaklarla ayakta durma ve yürüme alıştırması yapın. Bir oyuncağı tutmak, ellerinizi tutmaktan veya mobilya tutmaktan daha az destek sağlayacaktır. Çocuğunuzun bir oyuncağa tutunmasını sağlayın ve sonra siz de oyuncağı tutarken onunla birlikte yürüyün. Bu, özellikle küçük halkalar, hula hoop, büyük toplar ve sopalarla iyi çalışır, ancak hemen hemen her oyuncakla yapılabilir. Bir havlu ya da doldurulmuş bir hayvanla yürümeye çalışmak, güvenlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

 

Desteğinizi Azaltın: Çocuğunuzla birlikte yürürken ellerini yukarıdan tutmak ne kadar kolaysa, önünde diz çökmeyi ve ellerini daha aşağıda (omuz hizasında veya altında) tutmayı deneyin. Daha rahat hale geldikçe, desteğinizi kollarına veya gömleğinin arkasına azaltın. Ağırlıklı bir itme arabasıyla yürümek, çekirdek gücü üzerinde çalışmanın ve yürüme alıştırması yapmanın başka bir harika yoludur.

 

İki elle kullanılan oyuncakların kullanımı: Cırt cırtlı yiyecek veya oyuncakları ayırarak iki eli kullanmayı içeren oyuncakları kullanmak, çocuğunuzun farkında olmadan desteksiz ayakta durmasını sağlamak için iyi bir yoldur! Oynamak için iki el kullanılıyorsa, otomatik olarak, tutunduklarında ihtiyaç duyacaklarından daha fazla denge reaksiyonu ve güç kullanmaya zorlanırlar.

Yorumlar devre dışı.