Vertigonun en yaygın nedeni BPPV’dir (Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo), hepimizin iç kulaklarında bulunan bazı kristaller yanlış yere girer ve sizi veya etrafınızdaki odayı belirli baş pozisyonlarıyla dönüyormuş gibi gösterir.   

 1. Vertigo ne anlama gelir?  

  Vertigo, hareket eden siz veya çevrenizdeki ortam olsun, hareket veya dönme hissidir. Vertigonun bir teşhis değil bir semptom olduğunu bilmek önemlidir.  

  2. BPPV nedir?

İşitmeye ek olarak, iç kulaklarımız hareket ve konum sensörleridir. Hepimizin iç kulaklarının bir kısmında, kafa hareketini algılamamızı sağlayan normal mekanizmanın bir parçası olarak kalsiyum karbonat kristalleri (otokonya adı verilir) bulunur. Bununla birlikte, bazıları doğrudan odalarından düşer ve sıvı dolu tüplerden 1 veya daha fazlasına girerse, kişi kısa bir dönme hissi yaşayabilir.   
 
BPPV oluşur, çünkü etkilenen kulak beyne başın hareket ettiğini söylerken normal kulak hareket etmediğini söyler, bu hatalı bir sinyaldir. Beyin, gerçekten hareket ediyor olsaydı uygun olacak şekilde gözleri hareket ettirmeye çalışacaktır, ancak siz hareket etmediğiniz için, göz hareketi sizin veya çevrenizin hareket ediyormuş gibi görünmesini ve hissetmesine neden olur.

 1. BPPV’nin belirtileri nelerdir?

Yaşayabileceğiniz en önemli semptomlardan biri, kendinizin hareket etmesi veya etrafınızda meydana gelen hareketler olan hareket hissi olan vertigo’dur. Vertigo kısadır, 1-2 dakikaya kadar sürer ve sadece kafa hareketi ile ortaya çıkar. Örneğin, yatağa girdiğinizde veya yataktan kalktığınızda, yan dönerken, eğilirken veya yukarı bakarken olabilir. 

Diğer semptomlar mide bulantısı, dengesiz hissetme, terleme veya yüksek kalp atış hızı olabilir. Bazı insanlar nöbetler arasında normal hissedebilirken, bazı insanlar hafif baş dönmesi hissedebilir. Şiddetli vertigo yaşamamanız BPPV’niz olmadığı anlamına gelmediğini hatırlamak önemlidir. Özellikle yavaş yavaş pozisyon değiştiriyorsanız hafif olabilir.  
 
4. BPPV’ye ne sebep olur?

Kristaller sürekli olarak döküldüğü, çözüldüğü ve değiştirildiği için kristallerin bulunduğu alan özellikle sabit değildir. Yaşlandıkça, kristaller parçalanmaya başlar, bu da parçaların normalde onları doğru haznede tutan jelden kaçmasını kolaylaştırır.  

En yaygın başlangıç, birdenbire ortaya çıkan durumdur ve insanların bir gece kendilerini iyi hissederek yattıklarını ve ertesi sabah kalkmaya gittiklerinde yuvarlandıklarında veya doğrulduklarında her şeyin dönmeye başladığını söylediğini sıklıkla duyarız. Oluşum için diğer risk faktörleri şunları içerir: 

 1. Artan yaş
 2. Kafa travması, sarsıntı  
 3. Kadın cinsiyeti
 4. D vitamini eksikliği
 5. Migren
 6. osteoporoz
 7. Daha yüksek toplam kolesterol 

 

 1. BPPV, 12 saat veya daha fazla sürebilecek kadar şiddetli olabilir mi?  

  Normal saniyelerin ötesinde bir dakika kadar uzun süreli vertigoya neden olabilen belirli bir BPPV türü vardır, ancak daha uzun sürmesi için başınızı dönmeye neden olan pozisyonda gönüllü olarak tutmanız gerekir. Başınızı bu pozisyondan çıkararak ‘kapatabilirsiniz’, bu nedenle 12 saat veya daha uzun süre vertigo BPPV’den başka bir şey olabilir. Konumunuzu değiştirerek veya bir pozisyonda dinlenerek onu durduramıyorsanız, muhtemelen BPPV değildir. 

Vestibüler rehabilitasyon nasıl yardımcı olabilir?  

terapistiniz durumunuz hakkında bilgi edinmenize ve özelleştirilmiş bir terapi planı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu, semptomları azaltmaya veya ortadan kaldırmaya, hareket ederken odaklanmayı iyileştirmeye, denge eğitimi, uygulamalı seanslar, diyet ve yaşam tarzı önerileri ve evde egzersizlere yardımcı olabilecek teknikler dahil olmak üzere kombinasyonunu içerebilir.  

 


 

 

 

STRESLİ MİSİNİZ?

Stres, enzimlerin üretimini ve besinlerin emilimini engellemek ve oksijen seviyelerini ve kan akışını azaltmak dahil olmak üzere bağırsaklarınızı çeşitli şekillerde etkiler. Ayrıca, bağırsak floranız da dahil olmak üzere tüm GI yolunuzun işleyişini etkileyebilir. 

Ama aynı stresin sağlıksız bir bağırsaktan da kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Bağırsaklarınızın sağlığı sizi yorgun ve bitkin hissettirebilir. Ruh halinizi bozabilir ve bağırsağınızdaki bakteriler aslında vücudunuza stresli hissetmenizi sağlayan stresör sinyalleri gönderebilir. Bağırsaklarınızın sağlığını iyileştirmek aslında genel ruh halinizi iyileştirebilir. 

 

BU KONUDA YAPABİLECEKLERİNİZ 

sağlığınızı ve refahınızı desteklemek için bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için neler yapabileceğinize bakalım.

 1. GDO’lu ve organik olmayan gıdalardan kaçının. 
 2. Et yerseniz, otla beslendiğinden, organik olduğundan ve antibiyotik içermediğinden emin olun. 
 3. Su kaynağınız için bir ters ozmoz makinesi edinin. 
 4. Antibiyotik almanız gerekiyorsa, sadece normal probiyotikleri değil, aynı zamanda bağırsakların yenilenmesi için spor bazlı probiyotikleri de içeren iyi bir probiyotik aldığınızdan emin olun. 
 5. Birçok meyve ve sebze içeren çeşitli bir diyetten yiyin ve her zaman organik olanı arayın. 
 6. Şekerden uzak durun. Biliyoruz! Çok iyiler! Ama en azından alımınızı en aza indirmeye çalışın. 
 7. Telefonunuzu her yere yanınızda götürmeyin. Bu muhtemelen birkaç yönden yardımcı olacaktır. 
 8. tüm o hijyenik mendilleri kullanmayı bırakın. Elinizi iyi yağlarla nemlendiren, ancak cildinizde yaşayan gerekli bakterileri öldürmeyen, iyi, organik, soğuk sıkım sabunlarla temizleyin. 

Yorumlar devre dışı.